Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

photo-2022-08-28-11-11-26-4

Beskydská sedmička 2022

30. října 2023

Beskydská sedmička, jeden z nejtěžších a nejpopulárnějších extrémních závodů v České republice, jako každý rok opět přilákal velké množství odvážných sportovců.

Na startu mezi zhruba 3 000 startujícími jsem se tento rok postavil i já, Petr Vokál, ve dvojici se svou kamarádkou Monikou Trierovou. Tuto trasu jsem plánoval absolvovat již potřetí a pro Monču to byla premiéra. Při mém druhém dokončení jsem si řekl, že tento závod už nikdy nepůjdu, ale znáte to. Trasa vede z Třince do Frenštátu pod Radhoštěm přes celé Beskydy a je dlouhá 101 km s převýšením 5 500 m+.

Pojďme se nyní vrátit na začátek a říct si, jak to celé začalo.

Monča není v našem klubu KARAT eXtreme Heads žádným nováčkem. Už jsme spolu absolvovali například Pražský maraton (2Run – každý 21 km), Horskou výzvu Pálava (26 km) a logicky bylo zapotřebí posunout laťku výše. Zvažovali jsme různé horské ultramaratony s délkou kolem 50 km. Pak však padla řeč na téma Beskydské sedmičky a bylo rozhodnuto. Zkusíme se zaregistrovat (registrace byla 7. 1. 2022 a je vždy během pár minut vyprodána), a když se nám to podaří, tak začínáme poctivě trénovat. Jak již samotný název článku napovídá, tak se registrace podařila a od února jsme vytvářeli pravidelné měsíční běžecké výzvy s cílem naběhat co nejvíce kilometrů.

Co mě velmi potěšilo, tak start závodu byl „jak před covidem“, a to hromadný v pátek 26. srpna 2022 ve 20:45 hod. Limit na dokončení závodu byl stanoven na 29 hodin. Do cíle tedy musíte dorazit do neděle 01:45 hod.

Čím více se blížil termín závodu, tak tím více jsem byl nervózní. Pravidelně totiž ještě běhávám Jesenický maraton, který byl pouhých 6 dní před startem Beskydské sedmičky. Je to má srdcová záležitost a několik let jsem nevynechal ani jeden ročník. Neběžet tedy nepřicházelo vůbec v úvahu, i když 6 dní na regeneraci po tak náročném závodu s délkou 42 km a převýšením 1 780 m není mnoho.

Nastal den D. S Mončou jsme měli sraz v Třinci, vyzvedli jsme startovní balíčky a zanedlouho už jsme stáli na atletickém stadionu a netrpělivě čekali na startovní výstřel. Atmosféra je tu nepopsatelná. Stojíte v obrovském davu lidí, tělem vám proudí adrenalin a hlavou se honí myšlenky, jak úspěšně závod dokončit.

Trasa je plná nástrah, které vyzkoušejí sílu, vytrvalost a odolnost každého běžce. Nezřídka se stává, že závodníci musí čelit extrémním povětrnostním podmínkám a ve spojení se strmým stoupáním a prudkými sestupy to není nic jednoduchého. Proti těmto výzvám se musí běžci bránit nejen fyzickou přípravou, ale také pevnou vůlí a vnitřním odhodláním.

Tak a je to tu. Výstřel a za obrovské podpory fanoušků a organizátorů probíháme startovní bránou. Obíháme kolečko atletického stadionu, pohodovým tempem probíháme městem a čeká nás první kopec na Javorový. Pod kopcem postupně přecházíme do chůze a nahoře to jako každý rok žije. Spousta fanoušků a my v lehkém poklusu probíháme mezi nimi. Toto mně vždycky doplní energii.

Pokračujeme na vrchol Javorového na první čipovou kontrolu. Následuje klesání k Řece, kde je další kontrola a malé občerstvení. Energie máme stále dostatek, takže velkou část cesty mluvíme a probíráme různá témata, protože jsme se dlouho neviděli. Postupně zdoláváme další kopce a dostáváme se až pod Lysou horu, kde začínám mít opravdu velkou krizi. Žaludek na vodě, křeče v nohách, a ještě do toho únava. Začíná boj s hlavou. Celou noc jste na nohách, teď už je světlo a vy víte, že ještě máte celý den před sebou.

Snažil jsem se ale držet krok s Mončou, která byla stále svěží a plná energie. Na Lysé máme krátkou pauzu, dáváme si Kofolu a po chvíli jsme opět na trase. Nyní je před námi klesání do Ostravice, kde je půlka závodu. Můj zdravotní stav se bohužel nelepší a hlavou se mi začínají honit myšlenky na ukončení závodu. To ale přeci nemůžu udělat, musíme to dokončit, říkám si v hlavě. V Ostravici se proto snažím nabrat co nejvíce sil na další vrchol, kterým je Smrk. Poměrně živě si stále pamatuji, jak jsem si nahoře musel na chvilku lehnout a bojovat nejen s hlavou. Následující zastávka je Čeladná, kde do sebe dostávám alespoň polévku a další Kofolu. Nyní už vím, že je to se mnou hodně špatné. Před Čertovým mlýnem na zhruba 73 km jsem nucen závod vzdát a popřeji Monči mnoho sil a štěstí pro dokončení závodu.

Jak jsem předpokládal, tak Monča závod úspěšně dokončila v čase 25:13:52. Ještě jednou jí gratuluji a omlouvám se, že jsem ji nechal jít závěrečné kilometry samotnou. Mě nyní čeká další trénink, protože je to jediný závod, který jsem nedokončil. S tím se má hlava ještě nesrovnala a ani zřejmě nesrovná, dokud opět nevystoupám závěrečné schody v cíli. Takže, s kým se potkáme na startu?

Ing. Petr Vokál
člen KARAT eXtreme Heads

karat-cta-widget

Podílej se na tvorbě ERP systémů pro přední firmy v Česku a na Slovensku.

Zobrazit volné pozice

KARAT v akci

Zobrazit všechny

02-5

Volkswagen Maraton Praha 2019 aneb Historie se neptá

17. července 2019

„…sakryš, je duben. Za měsíc je maraton. Šmarjá, já bych měl zabrat špónu a pořádně zase začít běhat. Ne takové to domácí plouženíčko se psem, ale pořádný pecky. Maximálně 4:50 na kilák v maratonským tempu, tepovka pod 80 % max TF (TF – tepové frekvence). No nic, pome na to, přece nemůžu udělat KARAT eXtreme Heads ostudu!...“

keh-10

Volkswagen Maraton Praha 2022

16. září 2022

Byl slunný den – osmý máj – ranní máj, byl běhu čas. Máj zval k maratonu všechny z nás… Ano ano, konečně jsme se po dvou letech čekání a odkládání dočkali toho, že jsme mohli pod praporem KARAT eXtreme Heads vyběhnout na trať 26. pražského mezinárodního maratonu.

dsc00746-1

Ledové dobrodružství na finském jezeře Inari

23. ledna 2021

Může se to zdát jako bláznovství vyrazit v zimě za ještě větší zimou, ale zkušenosti říkají, že slovíčko „zima“ je velmi relativní pojem. Jinak řečeno, člověk si zvykne na všechno a dokáže svoji komfortní zónu posunout někam hodně, hodně daleko. A pak se stane to, že přestanete vnímat „zápory“ spojené s chladným prostředím a začnete sklízet benefity, které polární krajina nabízí. Tak přesně tohle byste měli očekávat od přechodu zamrzlého jezera Inari, které leží ve Finsku za severním polárním kruhem na území Laponska.

Máte zájem o schůzku, kalkulaci nebo máte dotaz?

Rádi zodpovíme všechny vaše dotazy, předložíme vám nezávaznou cenovou nabídku nebo vám poskytneme přístup do demoverze našich produktů.