Informační systém KARAT využívají stovky středních a velkých firem v oblastech výroby, obchodu, služeb a servisu v České republice na Slovensku. Řada jeho uživatelů patří mezi lídry ve svém oboru a dosahuje vynikajících výsledků v tuzemsku i na světových trzích.
Téměř 17 let byla personální šéfkou ve světové agentuře Thomson Reuters a na starosti měla třeba i země bývalé Jugoslávie během válečného konfliktu v druhé polovině 90. let. Dnes je jednou z nejvýše postavených manažerek v tuzemském průmyslu.
Do Tatry přišel v dubnu nový generální ředitel Lukáš Andrýsek s úkolem zvednout výrobu během několika let až na 2 500 vozidel. To, co by u masové automobilky byla banalita, je ve specializované Tatře, kde je skoro každé vozidlo unikát, náročný úkol. „A do toho počtu navíc nezahrnujeme CKD sady, tedy rozmontované podvozky, které se dokončují v zahraničí,“ uvádí Lukáš Andrýsek.
Ve Žďáru nad Sázavou vzniká unikátní 3D tiskárna betonu. Společnost ICE Industrial Services, která se specializuje na automatizaci výroby zejména v automobilovém průmyslu, chce využít svých zkušeností a nyní se zaměřuje na vývoj 3D tisku stavebních materiálů. Cílem těchto aktivit je tisk prvního monolitického objektu v občanské výstavbě v tomto roce.
Jestli se Češi naučí vyrábět takové sýry, tak jsme skončili – uslyšel kdysi potomek slavné italské sýrařské rodiny Roberto Brazzale. Řešení? Začít vyrábět sýr v Česku, respektive na Moravě. Gran Moravia, kterému se u nás říká parmezán, kombinuje kvalitní místní mléko a staré know-how z Itálie. A firma Brazzale se dál rozšiřuje, na severu Itálie například nedávno otevřela sklad obsluhovaný hypermoderními roboty, kde může zrát deset tun sýra.
Pro středně velké stavební firmy je do budoucna téměř nutností zvyšovat obrat a působit po celém Česku. „Regionálnost ve stavebnictví skončila,“ říká Ondřej Wachal, prokurista kroměřížské stavební firmy VW Wachal. Ta rozšířila svůj záběr třeba na Slovensko, kde se podílí na rekonstrukci Bratislavského hradu.
Sedíme v jeskyni. Tedy v zasedačce, která připomíná jeskyni. Ve firmě Nano Energies Petra Rokůska dává design kancelářím šmrnc divoké přírody. Zhmotňuje ducha energetické firmy budoucnosti.
Za deset let v Brně postavili globální firmu se stamilionovými obraty. Loni jim ale covid ze dne na den vypnul trh. „Ročně jsme byli schopni udělat na veletrzích čtyři stovky expozic, náš byznys je strašně rychlý,“ říká Petr Krejčí, spolumajitel společnosti Exponex. „Teď jsme firmu rozdělili do několika jednotek a každá se snaží si na sebe vydělat. Přizpůsobujeme se situaci, hledáme nový odbyt, ale není to cíl a směřování firmy. Je to jen snaha o přežití,“ dodává druhý společník Aleš Pohl.
Společnost BENEŠ a LÁT a.s. se svou slévárnou nesmazatelně zapsala do historie Průhonic, kde působila od 30. let 20. století. Po roce 2000 se postupně přestěhovala do čtyř nových závodů ve Středočeském a Libereckém kraji.
Původní profesí je projektant mostů. Kdysi začínal ve firmě Pragoprojekt, v roce 1990 z ní odešel a začal budovat vlastní soukromou firmu. Jeho skupina Valbek-EU, kterou ovládá z 80 % (zbytek drží kolega František Benč), zaměstnává v několika dceřiných firmách kolem 350 projektantů. Působí v Česku, na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině, nyní také ve Švédsku a v Německu.