Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Výroba Fruko Schulz

Rozhovor

Rozhovor s Josefem Nejedlým – ředitelem společnosti Fruko Schulz

4. listopadu 2012

Fruko-Schulz Jindřichův Hradec patří v současné době mezi pět největších výrobců lihovin, sirupů, ovocných vín a octa v České republice. V roce 2011 dosáhla obratu 632 miliónů korun objemem 47 626 hektolitrů lihovin.

Tato společnost navázala na tradici původního výrobce – firmy Moritz Schulz – výroba ovocných vín, která byla prvním výrobcem ovocných a dezertních vín v Rakousko – Uhersku.

Myslíte, že je možné sejít se s ředitelem velké a úspěšné firmy a docela vážně se s ním bavit třeba o „Zelené víle“? Pokud váháte s odpovědí, vězte, že je to možné. Ovšem musíte mít štěstí a sejít se s Ing. Josefem Nejedlým, ředitelem jindřichohradecké firmy Fruko Schulz, která vyrábí především alkoholové nápoje. Vedle již zmíněné víly jsme se pochopitelně v rozhovoru nemohli minout ani aféru s pančováním, která poctivým firmám v tomto oboru řádně zkomplikovala život. Ovšem nezůstalo jen u vážných témat. Vedle „víly“ přišla řeč také na rum (nebo tuzemák?), na Karla Gotta, Karla Vágnera, ale i na to, čím si ředitel likérky sám rád připíjí. Čím byste řekli? 

Asi se nedá začít jinak, než vážně. Když řeknu – metanolová aféra, pane řediteli, potvrdíte mi větu, kterou by ještě loni v létě pokládal každý Čech za nesmysl: Konec rumu v Čechách? Metanolová aféra doufám nezpůsobila „konec rumu v Čechách“.

Velmi to zasáhlo legální výrobce ve smyslu výrazného poklesu prodeje lihovin. Spotřeba alkoholu klesla o desítky procent a ještě v současné době se neprodává alkohol v takové míře, jako před prohibicí. Velké ztráty jsme utrpěli i zákazem exportu, kde u zahraničních spotřebitelů byla narušena důvěra k lihovinám pocházejícím z České republiky.

A jak to vlastně je, může se vůbec říkat rum nebo opravdu už jen „tuzemák“?

Rum byl, je a bude, doufejme vždycky „rumem“. Každý Čech používá slovo „rum“ a název „tuzemák“ je pouze oficiální název výrobku – „rumu“, který všichni výrobci museli přejmenovat kvůli Evropské unii.

Po loňském horkém létě nastal pro firmy vyrábějící alkohol – díky zmíněnému pančování – i horký podzim – více jak 4 desítky mrtvých, řada navždy poznamenaných lidí, rodin – ale i firem. Dosud nepadly konkrétní testy. I vaše firma je v celé aféře nevinně, museli jste ale začít jednat…

Při vypuknutí metanolové aféry a následného vyhlášení prohibice se zastavil prodej našich klíčových výrobků: rumu, vodky, absinthu. Byl povolen pouze prodej lihovin s obsahem alkoholu do 20%. Narychlo jsme proto snížili lihovost u Peprmintového likéru z 20 % na 19,9 %.

Musím podotknout, že jsme členy Unie výrobců a dovozců lihovin, jejíž členové, např. Stock Plzeň, Becherovka, Rudolf Jelínek a další, v řádném případě metanolovou aféru nepůsobili. Výrobky UVDL byly a jsou bezpečné, jsou vyráběny a prodávány legálně a jsou označeny řádným kolkem.

Bohužel, až když umřely desítky lidí na otravu metylalkoholem, který pocházel od černých nelegálních výrobců především ze severní Moravy, stát začal konat a proti černému trhu a nezdaněnému alkoholu bojovat.

Pokud jde o alkohol, vámi nabízený sortiment je spíše otázkou tradice, nebo sázíte na novinky, případně se podřizujete „chuťovým vlnám“?

Tradice naší firmy se datuj od roku 1898, kdy zakladatel firmy pan Moritz Schulz začal jako první výrobce v Rakousku-Uhersku vyrábět ovocná vína. Samozřejmě jsme tradiční výrobci našeho vyhlášeného Jindřichohradeckého tuzemáku, který tvoří skoro polovinu námi vyráběného alkoholu. Na tuto značku jsme patřičně hrdi a prodáváme ho s původním designem etikety, na které je naše typická plachetnice. Již desítky let se našemu tuzemáku říká „rum s lodičkou“.

Kromě naší „klasiky“ samozřejmě vyrábíme další lihoviny a náš sortiment v současné době čítá více než 30 druhů. Za poslední rok jsme uvedli na trh více jak deset novinek likérů, např. bitter, pina colada, amaretto, cream liqueur, melon liqueur, triple sec ad. Tyto výrobky jsou určeny především na export, ale snažíme se je prosadit i na našem domácím trhu.

Rozhodně se nemohu pokládat za experta, ani labužníka v rámci pití alkoholu, ale znáte Zelenou vílu?

Musím uznat, že máte přehled.

Počkejte, abych nevypadala chytřejší, než jsem, přiznávám, tuto vílu jsem objevila na internetu.

A já mohu jen potvrdit – opravdu Zelená víla existuje! Jako alkohol samozřejmě. Jedná se o absinth, což je náš další tradiční výrobek.

Právě o absinthu jsem se dále dočetla, že existují buď tzv. francouzský (pravý) a český (bohémský). Tu druhou variantu opravdu vymysleli Češi? Jak jste řekl, vaše firma ho také vyrábí. Střežíte poměr ingrediencí stejně jako Italové u svého hořkého nápoje rubínové barvy – nebudeme jmenovat.

Český absinth se více blíží švýcarské receptuře (absinth vznikl na hranicích Švýcarska a Francie), tzn., že neobsahuje tolik anýzu a anýzových silic. Vyrábíme ho ve třech barevných variantách s různými příchutěmi a prodáváme ho jak na tuzemském trhu, ale především jde o export.

Když se bavíme o absinthu – nelze se nezmínit o obrazu Viktora Olivy, který visí v pražské kavárně Slavia s názvem Piják absinthu. Znáte ho?

Samozřejmě, že ho znám. Tento obraz je ikonou všech milovníků absinthu.

A jsme-li pořád u alkoholu a mluvím-li s ředitelem likérky Fruko Schulz z Jindřichova Hradce, pak musím zmínit soutěž na Taiwanu. A se zbytkem se pochlubte sám.

Taiwan je jedním z našich největších odběratelů absinthu. Fruko Schulz absinth tam představuje 95 % trhu s absinthem. Každý rok se tam prezentujeme na hudebním festivalu Spring Scream. Vloni se na Taiwanu uskutečnila celonárodní barmanská soutěž v míchání koktejlů z Fruko Schulz absinthu a v porotě finálového večera zasedl i export manager Fruko Schulz, Tomáš Petrů. Dva nejlepší účastníci tohoto klání získali jako cenu cestu do České republiky a návštěvu naší likérky. A osobně bych ještě velmi rád dodal jednu věc – Taiwan je moc krásná a vyspělá země.

Začali jsme dost vážně zmínkou o metanolové aféře v loňském roce. Tak to napravme a o loňském roce se zmiňme i jinak a hlavně příjemněji – copak jste to měli s Karlem Gottem?

Naše firma tradičně pořádá každý rok reprezentační ples. V loňském roce jako hvězda večera vystoupil Karel Gott, čímž završil plejádu nejlepších zpěváků, které jsme měli možnost přivítat.

Tak to je opravdu vzácný host. K vašim tradičním plesům, ale tak trochu i k vám osobně, však patří i další nadaný hudebník, také Karel – ale Vágner.

Je to tak. V letošním roce jsme pořádali již XVIII. reprezentační ples firmy. Karel Vágner je můj kamarád a již po mnoho let ples kompletně zajišťuje a moderuje.
Jeho zásluhou jsme v letošním roce mohli u nás přivítat i evropskou pěveckou hvězdu – Bernieho Paula. Na Karla je spoleh. Každý ples pod jeho taktovkou má obrovský úspěch. Spolupracuji s ním i na jiných projektech. Mám ho rád. A celou rodinu také.

Na co si ředitel likérky vždy rád připije – a čím nejraději? Předpokládám, že nejste abstinent, to snad by si ředitel likérky ani nemohl dovolit!

Rozhodně nejsem abstinent, nepohrdnu žádným alkoholem. Když si ale mohu vybrat, piji kvalitní výrobky naší firmy, jako např. hořký likér Bitter a tradičním jindřichohradeckým „rumem“ také nepohrdnu. Nehraju si na velkého podnikatele, který pije jen mnohaletou Whisky.

Autor: Eva Hlavsová

Fruko Schulz s.r.o.

Výroba lihovin a alkoholických nápojů.

fruko.cz

Máte zájem
o podobné řešení?

Kontaktujte nás. Rádi zodpovíme všechny vaše dotazy, předložíme vám nezávaznou cenovou nabídku.

Mám zájem

Další rozhovory

Zobrazit všechny

výroba sýra

Brazzale Moravia a.s.

Roberto Brazzale: Tak budeme parmezán dělat na Moravě!

Jestli se Češi naučí vyrábět takové sýry, tak jsme skončili – uslyšel kdysi potomek slavné italské sýrařské rodiny Roberto Brazzale. Řešení? Začít vyrábět sýr v Česku, respektive na Moravě. Gran Moravia, kterému se u nás říká parmezán, kombinuje kvalitní místní mléko a staré know-how z Itálie. A firma Brazzale se dál rozšiřuje, na severu Itálie například nedávno otevřela sklad obsluhovaný hypermoderními roboty, kde může zrát deset tun sýra.

roztavený kov

OFZ, a.s.

Rozhovor s Branislavem Klocokem, výkonným ředitelem OFZ

Vyštudoval Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave. V OFZ začal pracovať už počas vysokej školy. Neskôr bol obchodným, finančným aj marketingovým riaditeľom. Potom žil šesť rokov vo Švajčiarsku, kde riadil časť obchodných aktivít brazílskej nadnárodnej ťažobnej firmy Vale. Do OFZ sa vrátil ako výkonný riaditeľ v roku 2012.

Máte zájem o schůzku, kalkulaci nebo máte dotaz?

Rádi zodpovíme všechny vaše dotazy, předložíme vám nezávaznou cenovou nabídku nebo vám poskytneme přístup do demoverze našich produktů.